خانه / بازاریابی / شروع یک کسب و کار کوچک

شروع یک کسب و کار کوچک

اگر از کار تمام وقت هفتگی خود خسته شده‌اید و تصمیم دارید کسب و کاری نوپا تاسیس کنید اما از نتایج احتمالی این تصمیم می‌ترسید توصیه می‌کنم شروع کار را کمی به تعویق بیاندازید. با این وضعیت موفق نخواهید شد! بلوز بی آستین کار، ادامه‌ی شغل فعلی و سعی نیمه وقت بر روی کسب و کار نوپایتان است. برای مدتی محدود و موقت! درادامه در مطلب بازاریابی در مورد شروع یک کسب و کار کوچک بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شکل گیری کسب و کار

دیدگاه و تصویر ذهنی شما نقش بسیار مهمی در آغاز و ادامه‌ی کسب و کارتان بازی می‌کند. اگر اساس کسب و کارتان را بر پایه‌ی ترس بگذارید شکست خواهید خورد. اما اگر پایه‌ی آن را بر یقین و تکیه گاه به نفس و سخت‌کوشی بگذارید بدون شک موفق خواهید شد.

اگر کارمندی هستید که مدتی‌‌ست به ترک شغل فعلی و شروع کسب و کاری جدید برای خود فکر می‌کند و اگر ترس و تردیدِ پس ذهنتان شما را از حرکت باز داشته، این مطلب انگیزه‌ی لازم برای اجرای تصمیمتان را فراهم می‌کند!

 

خود را برای برگیری این ۸ قدم مهم آماده کنید:ذهنتان را برای بازی پیش رو آماده کنید و رشد و توسعه‌ی نگرش کارآفرینانه را در خود آغاز نمایید.رهبری به عنوان نیست، به نمونه‌ی عمل است.دنیل آدنتوجیدلیل نجاح چیرگی چشم‌گیر کارآفرینانی چون بیل گیتس و آلیکو دانگوته این است که ذهنشان را مثبت تربیت کرده‌اند.یکی از اولین کارهایی که برای کارآفرین شدن باید انجام دهید ایجاد تفکر و ذهنیتی کارآفرینانه است.

به یاد داشته باشید که برای کسب و کارتان باید پسین روزی شغل فعلی را رها کنید. پس باید از نظر روحی و ذهنی توان داشته باشید. باید برای چالش‌های پیش رو آماده شوید.یک توصیه حرفه‌ای: کارآفرینی که دیدگاهی کارآفرینانه نداشته باشد هرگز موفق نخواهد شد. بدون چنین دیدگاهی موفق نخواهید بود. باید مهارت‌هایی چون رهبری، مذاکره و پایدار کردن رابطه و شبکه‌سازی با آدم‌ها را در خودتان ایجاد کنید.

کسب وکار کوچک

شما ایضاً باید برنامه‌هایی برای شرکت در سمینارهای مربوط به کسب و کار تدارک ببینید تا برای کارهای آینده مجهزتر و قوی‌تر باشید.خودکاری بردارید و طرح کسب و کاری قوی طراحی کنید.برای اداره‌ی موفق یک کسب و کار کوچک لزوم به یک طرح کسب و کار دقیق و قوی دارید. اگر قصد راه اندازی کسب و کار نوپایی را دارید حتماً به آن لزوم خواهیدداشت.

فراموش نکنید که یک طرح کسب و کار خوب، مبلغ تقریبی که برای شروع به آن وسن اقتضا دارید، مبلغی که برای رشد لازم خواهید داشت و مکانی که قرار است در آن کسب و کار برپا شود را شامل می‌شود. به دنبال همکار باشید؛ شریک یا شرکایی قابل اعتماد.در تمامی کسب و کارهای نوپا، همکاری نکته‌ی حائز اهمیتی‌ست. در واقع یکی از رموز نجاح چیرگی شرکت‌هایی چون اپل، میکروسافت، گوگل و اینتل همین همکاری است.

اما پیش از تفویض اجازه تصرف شریک کاری مطمئن شوید که آن شخص با شما بعد و چشم‌انداز مشترکی دارد. بدون همکاری دوطرفه کسب و کار شما رشد نخواهد کرد.توصیه حرفه‌ای:یکی از ضوابط هوشمندانه‌‎ی شراکت تجاری، امضای صورت مجلس ازهم پاشیدگی شراکت است. به این دلیل که اگر احیاناً همه چیز بر وفق مراد پیش نرفت راه خروجی منطقی و مناسبی باقی بماند.از اول تمام وقت شروع نکنید. کسب و کار جدید را نیمه وقت آغاز کنید.

پس از طی برگیری قدم‌های فوق، گام بعد شروع نیمه وقت کسب و کار مورد نظرتان است. من همیشه بر اهمیت این نکته برای کارمندان تأکید می‌کنم. حقیقت این است که بسیاری از ما برای برپا کردن کسب و کار خود برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی همه‌ی ما توانمندی برخواستن و راه افتادن یک‌باره را نداریم.

منتظر چراغ سبز نمانید.

صبر نکنید تا همه چیز تیره و آیس کننده یا شیرین و کامل به نظر برسد! هرچه سریعتر شروع کنید.به اینکه اگر کسب و کارتان را شروع کنید چه می‌شود یا اگر شروع نکنید چه اتفاقی رخ می‌دهد فکر نکنید!

شکل گیری کسب و کار

واقعیت این است که برای شروع فرآیند راه‌اندازی کسب و کار نیازی به پول ندارید. در واقع اصلاً به منابع مادی حاجتمندی ندارید؛ تنها باید مصمم باشید و دارای ذهنی مثبت. کسانی که این دو ویژگی را دارند در کسب و کار خود برکشی می‌کنند.

با آنچه دارید شروع کنید

فراموش نکنید کارآفرینان مطرح دنیای اینترنت مثل برایان کلارک (Brian Clark)، درن روز (Darren Rowse)، بامیدل اونیبالوسی (Bamidele Onibalusi)، مایکل چیبوزور (Michael Chibuzor) و جان چو (John Chow) وقتی کسب و کار آنلاینشان را آغاز کردند سرمایه‌ی کافی و لازم در اختیارشان نبود و با همان مقدار کمی که داشتند شروع کردند.

به یاد داشته باشیم کمپانی‌های دِل، فیسبوک، گوگل و آمازون همه از دواج ‌های تحصیل شروع شدند؛ شما هیچ بهانه‌ای ندارید! تقسیم کار کنید.راه‌اندازی و پیگیری امور یک کسب و کار نوپا میزان زیادی از وقت و انرژی شما را به خود خاص می‌دهد و یک لاقبا و توانگر کار و تلاش بسیار است.قدم بعدی برای شروع کار، تخصیص بهینه‌ی زمان است.چند ساعت از روز را به کار کردن بر روی کسب و کار شخصی خود اختصاص خواهید داد؟آیا می‌خواهید کسب و کارتان را آخر هفته‌ها بگردانید؟

باید به این سؤالها پاسخ دهید.توصیه حرفه‌ای:به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید کسب و کارتان دوام داشته باشد، باید برای ساختنش زمان بگذارید.اینجا جایی است که شرکای شما وارد قضیه می‌شوند. اگر شریکی دارید وظایف راتقسیم کنید و دائم به خودتان اخطار کنید که نسبت به توفیق یا شکست هر تکلیف تکلیف :اسم رسالت آن‌را بپذیرید.

من کارآفرینانی مثل اوان چیا (Ewen Chia) و اوبازو اوجیگبیس (Obazu Ojeagbase) می‌شناسم که روزها کار معمولشان را انجام می‌دادند و شبها کسب و کار شخصیشان را به پیش می‌بردند.این قسمت، بخش محبوب من است!تبریک می‌گویم!بعد از شروع کسب و کاری کوچک، گام بعدی ترک شغل فعلی است. حقیقت این است که هیچ راهی برای انجام درست و موفق دو کار به طور همزمان وجود ندارد.برای دست‌یابی به حداکثر موفقیت ممکن باید روی یکی تمرکز کنید.

اگر یقیناً می‌خواهید کسب و کارتان در مدت زمان کوتاه رشد کند باید تمام تمرکزتان را متوجه آن کنید.توصیه حرفه‌ای:زمان‌بندی استعفایتان را درست تنظیم کنید. در تصمیم‌گیری عجله نکنید، قبل از برکناری خواهی مطمئن شوید که کسب و کارتان حداقل کمی پول روانه‌ی حساب بانکی‌تان می‌کند!ملول نشوید؛ مقاوم باشید!راه‌اندازی کسب و کاری نوپا مثل آب خوردن نیست! درواقع محتاج کار سخت و سنگین است. اما به یاد داشته باشید که هر چقدر مسیر، پراسترس و دشوار شد تسلیم نشوید.

تسلیم نشوید

اگر احساس کردید که از نظر روحی تحت فشار و دچار جنگ هستید، شرایط سخت و پراسترسی که کارآفرینانی هم‌چون لری پیج (Larry Page)، دیوید فولی (David Filo) و مایکل دل (Michael Dell) کارشان را در آن آغاز کردند به یاد آورید.از این آدمها برای خودتان مدل و الگو درست کنید.از اشتباهاتشان درس بگیرید و مطالبشان را بخوانید. این سریع‌ترین راه فوز و توسعه‌ی کسب و کار نوپای شماست.

 

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

نرخ تبدیل چیست

نرخ تبدیل چیست

مبنای بسیار زیادی در سئو و بازاریابی وجود دارد که باید در مورد آنها اطلاعات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *