خانه / بازاریابی / اصول و مفاهیم بازاریابی / دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟

دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟

اگر اطلاع دادن مربوط‌به علم ژنتیک را اخیرا لذا بعد کرده باشید، پس احیانا پیش‌‌تر در آذرماه امسال خبر تولد اولیه نوزدان اصلاح‌‌شده ی ژنتیکی در چین به گوشتان دلزده است. گفتنی است دانشمند مزدور و متعهد این پروژه، هی جییانکوی، مطلع و تازه کار تعیین توالی DNA آشنا کردن شد که کمی بعد در کنفرانس بین‌‌المللی صلح ژنتیک در هنگ‌‌کنگ نیز از عملکرد خود سرسختانه دفاع کرد؛ اما گویا واکنش جامعه‌‌ی جهانی به این خبر بیشتر بر محور خشم و تنفر بود تا فریب و تحسین. در ادامه در مطلب اصول و مفاهیم بازاریابی در مورد دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟ بیشتر صحبت می کنیم.

با تبلیغ این خبر شوکه‌کننده، ندا صوت کثرت از گوشه‌‌وکنار جهان به گردون فضا رفت که چرا اهمال‌‌کاری دولت چین در نظارت بر اجرای قوانین این کشور، چنین آتمسفر بغرنجی را رقم زده است؛ قوانینی که مسلماً به‌‌نظر می‌‌رسد بسیار روی کاغذ عرق داشته‌اند تا در مقام عمل.

دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟

با کندوکاو بیشتر و ردجویی مسیر تأمین آلت تا شرکت‌‌های بزرگ و نام‌‌آور زیست‌‌فناوری در ایالات متحده، کم‌‌کم نشانه‌‌هایی درخفا شد که بر سازمان‌‌دهی یک مبادرت ازپیش‌‌برنامه‌‌ریزی‌‌شده تربیت داشت تا ماجراجویی جاه‌‌طلبانه یک باتقوا خودسر. ایدون بود که برخی از احتمال سربرآوردن پدیده‌‌ای شوم با‌‌ نام «دامپینگ اخلاقی» سخن به میان آوردند.

دامپینگ اخلاقی

دامپینگ اخلاقی به‌‌معنای اجرا برخی از آزمایش‌‌‌‌های غیرمجاز یا خارج‌‌ازعرف یک کشور در کشوری دیگر با آیین نامه ها آسان‌‌تر یا تحقیق ضعیف‌‌تر است. این پدیده بیشتر در میان پژوهشگران مقیم کشورهایی متعسر و غنی و با سطح فناوری مرجح ولی گرفتار در قوانینی سخت‌‌گیرانه‌‌ موضوعیت دارد. دراین‌‌میان، زیادترین محدودیت‌‌ها نیز درباره دستورالعمل ها پزشکی دیده می‌‌شود که مراوده مستقیم با امنیت و جان افراد مجمع دارد.

بااین‌حال، موارد دیگری نیز مالوف بررسی ها انسان‌شناسی نیز دیده شده است که برای حساسیت‌‌زدایی در کشورهای دیگر اجرا می‌‌شود. همان‌‌طور که علم به‌‌سرعت بی درنگ سنجش مرزهای دیپلماتیک کشورهاست، نگرانی‌‌ها درمورد خطر وقوع دامپینگ اخلاقی (چه به‌‌صورت عامدانه و چه به‌صورت غیرعمدی) در حال افزایش است. یکی از حجت ها نقصان گمانه‌‌زنی‌‌‌ها راجع ردپای دامپینگ اخلاقی در پرونده‌‌ی دکتر هی، کشف شواهدی مبتنی‌‌‌‌بر تشویق و همکاری یک جستجوگر آمریکایی در پیشبرد این پروژه‌‌ی جنجالی بوده است.

دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟

هدف از دامپینگ اخلاقی

پیاده‌سازی آزمایش‌های غیرقانونی در بستر قوانین ضعیف کشورهای فقیرتر استاین فاضل فضیلت دار و بی فضیلت خاطی، مایکل دیم از دانشگاه رایس در هوستون تگزاس است. دکتر دیم، آموزگار راهنمای دکتر هی در مقطع PHD در خلال سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ بوده‌ و از آن زمان، به هم‌کاری با او ادامه داده ‌است. این دو دانشمند، نویسنده‌‌ی لااقل و اکثراً هشت مقاله منتشرشده و نیز چندین نسخه‌‌ی درشرف ترویج هستند.

نیز نام دکتر دیم به‌‌همراه ۹ باتقوا چینی دیگر (ازجمله خود دکتر هی) در فهرست نویسندگان مقاله‌‌ای با نام «تولد دوقلوها پس از جرح وتعدیل ژنتیکی باهدف خلق لجاجت استوارسازی دربرابر HIV» آمده است. این همان مقاله‌‌ای است که دکتر هی پیش از افشا رسمی فعالیت‌‌های خود در گردهم آیی هنگ‌‌کنگ، به ژورنال علمی نیچر پس دهی کرده بود و حتماً ویراستاران نیچر نیز این نوشته گفتار را رد کردند (و برخلاف روال مرسوم در مورد رد مقالات، حتی گرفتن چنین مقاله‌‌ای را نیز تأیید نکردند).

در این طرح از تکنیکی به نام CRISPR-Cas9 برای غیرفعال کردن ژن ccr5 (پروتئینی که میکرب HIV با ائتلاف به آن، خود را وارد سلول می‌‌کند) استعمال شده است. یکی از عالمان چینی دخیل در این نقشه می‌‌گوید دکتر دیم ‌‌به‌‌عنوان عضوی از تیم پروژه بوده که طی آن از داوطلبان برای ادا چنین تجربی قانع کتبی غمناک شده است. دکتر دیم در این رابطه اظهارنظری نکرده است؛ اما پس از مدتی، بیانیه‌ای از سوی وکلای وی بدین زمینه گستردن سرایت شد.

دامپینگ اخلاقی چه معنایی دارد؟

مایکل دیم در و نو فعالیت‌‌های نظری در ارتباط‌‌با اجرای تکنیک کریسپر در مورد باکتری‌‌ها داشته و ایضاً مقاله‌ای را درباره فیزیک crispr-Cas حاصل ‌است؛ بااین‌حال، دکتر دیم در عادت طراحی، اجرا، مطالعه ها یا آزمایش‌های چسبیده با تصحیح ژن با تکنیک crispr-Cas9 نقشی نداشته است. او اجازه‌‌ی ایفاد دست‌‌نوشته‌‌های مربوط‌به ccr5 یا pcsk9 [یک پروتیین غیرمرتبط که در حمل کلسترول دخیل است) را به هیچ نشریه‌‌ای نداده است و نیز نویسنده‌‌ی اصلی یا همکار در هیچ‌‌یک از این دست‌نوشته‌‌ها نبوده است. دکتر دیم در چین نبوده و به‌‌تبع آن در زمان اخذ رضایت‌‌نامه مربوط‌به این امتحان از والدین نوزادان حاضر نبوده است.

 

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

تاثیر تحریم های گوگل بر کسب و کار ایرانی

تاثیر تحریم های گوگل بر کسب و کار ایرانی

به دلیل مشکلات به وجود آمده برای ایران گوگل تحریم هایی را برای کسب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *