خانه / بازاریابی / اصول و مفاهیم بازاریابی / تاکتیک­ های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول (بخش اول)

تاکتیک­ های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول (بخش اول)

این مرحله، اخرین مرحله­ی عمر محصول، قبل از مرگ آن است که اگر تاکتیک تبلیغات مناسب برای ان تدوین نشود، حتی منجر به مرگ تولید­کننده خواهد شد. از ویژگی­های مهم این مرحله، وجود ظرفیت مازا تولید، کاهش سود ناشی از تبلیغات و ورود محصول­های جایگزین با تبلیغات بی­نظیر به بازار است. اصول و مفاهیم بازاریابی  بسیار اهمیت دارد و برای ورود و ادامه حیات در بازار بسیار ضروری است

در این مرحله می­توان با اتخاذ تاکتیک­های تبلیغات خاص، مرگ محصول را به تعویق انداخته، یا خروج از آن، سازمان را از ورشکستگی نجات داد. حتی می­توان با چرخش از موقعیت کنونی به موقعیتی دیگر، صعود کرد. تاکتیک­های تبلیغات خاص، مرگ محصول را به تعویق انداخته، یا با خروج از آن، سازمان را از ورشستگی نجات داد. حتی می­توان با چرخش از موقعیت کنونی به موقعیتی دیگر، صعود کرد. تاکتیک­های تبلیغات این مرحله را می­توان در قالب چند استراتژی و تاکتیک زیر توضیح داد پس با مجله ایده پردازی همراه باشید تا تاکتیک­های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول ( بخش اول) را برای شما بیان کنیم.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

 

  • تاکتیک تبلیغات سود نهایی (برداشت)

در این حالت باید با تبلیغات اوژانسی، برای افزایش حجم فروش و کاهش مؤثر هزینه­ها به بازار تبلیغات هجوم آورد. علاوه بر این باید سعی در به دست آوردن ته­مانده­های سود از طریق تبلیغات کرد. این تاکتیک تبلیغات مانند دوشیدن گاو شیرده قبل از بریدن سر آن است. یعنی آخرین سودهایی که می­توان از ان کسب کرد، برداشته می­شوند و آخرین نفس­های تبلیغاتی شرکت به صدا در­می­آید.

  • تاکتیک تبلیغات خروج از صنعت ( تبلیغات خداحافظی):

مانند ایران خودرو که از پیکان خداحافظی کرد. کاهش شدید انواع تبلیغ و سکوت تبلیغاتی از ویژگی­های این تاکتیک است. زیرا هدف، کنار کشیدن از تولید و ادامه حضور در بازار است.

  • تاکتیک تبلیغات حفظ

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

این تاکتیک تبلیغات، تنها برای بازارهای مبهم و شرایطی خاص که در آنها وضعیت بازار واضح نیست و نمی­توان تصمیم دیگری اتخاذ کرد، به کار می­رود. این تاکتیک تبلیغات با کاهش حاشیه­ی سود و با قیمت­گذاری بدون سود، برای حفظ نسبی سهم بازار و فروش همراه آن است. یعنی تنها با تبلیغاتی که هزینه-ها را پوشش دهد، اقدام به عرضه­ی محصول می-کند.

  • تاکتیک تبلیغات ادغام

در این تاکتیک تبلیغات، تولیدکنندگان باقی­مانده در صنعت، به عنوان شرکای تجاری، در کنار هم و با هدف پوشش­دهی ضعف­های یکدیگر و در نتیجه کاهش هزینه­های تولید، اقدام به ارائه­ی محصول و تبلیغات به صورت مشترک می­کنند تا هر یک سهمی مساوی یا متناسب با امکاناتشان، از بازار باقی­مانده دریافت دارند. در واقع نوعی تشریک مساعی برای استفاده­ی کامل از شرایط بازار و احیاناً ثبات در قیمت کالا، منجر به اتخاذ تاکتیک تبلیغات ادغام می­شود.

  • تاکتیک تبلیغات چرخش

در صورت وجود بازارهای توسعه نیافته، می­توان این رهیافت را برگزید و با تمرکز بر تبلیغات روی آنها و کسب سهم بازار، تاکتیک تبلیغات دوره­ی ثبات و افول را به تأخیر انداخت.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

شاید بهترین تاکتیک تبلیغاتی این مرحله، رهیافت چرخش محصول است. با رسیدن چرخه­ی عمر محصول به انتهای مرحله­ی بلوغ، شرکت با تبلیغ، محصولی جدید برای جایگزنی با ارائه در بازار، معرفی می­کند. واضح است که یکی از الزامات غیر قابل گریز این تاکتیک تبلیغاتی، به کارگیری تحقیق و توسعه و تحقیقات تبلیغات و بازار و پویایی آنها در تمام مدت عمر محصول­ها است. سازمان­های کارآفرین و نوآور، در مرحله­ی بلوغ محصول­های خود، تبلیغ محصول­های جدید را به بازار عرضه می­کنند و هیچ­­گاه اجازه نمی­دهند که موقعیت سازمان­ها با ورود به مرحله­ی ثبات، به خطر بیفتد.

دیگر تاکتیک­ها و تکنیک­های تبلیغات مرتبط

در ادامه برخی دیگر از تاکتیک­ها و تکنیک­های تبلیغاتی معرفی می­شوند.

  • تاکتیک تبلیغات بد وبدتر

ویژگی این تاکتیک این است که شاید تبلیغات اتخاذشده نامطلوب باشد اما هر گزینه­ی دیگری برای تبلیغ نتیجه­ی به مراتب وخیم­تری را ایجاد خواهد کرد. گاهی در شرایط بحرانی، شرکتی به علت نداشتن بودجه­ی تبلیغاتی و نیروی متخصص، به ناچار به این تاکتیک رو می­آورد. با آن که تبلیغات خوبی نداشته است ولی از نبود و نداشتن تبلیغ بهتر است. در واقع این تاکتیک تبلیغات را می­توان تاکتیک انتخاب بین بد و بدتر دانست.

  • تاکتیک تبلیغات انتقال:

ویژگی این تاکتیک، نسبت دادن خصوصیات مثبت یا منفی یک فرد، پدیده، موضوع یا ارزش به دیگری است؛ با این هدف که طرف دوم را مقبول­تر یا بی­ارزش­تر کنیم. این تکنیک به طور کلی برای انتقال ستایش و سرزنش از یک عضو به عضو دیگر، به کار می­رود و واکنش احساسی مخاطبان را برمی­انگیزد. این تاکتیک در جوامع بین المللی برای تبلیغات نظامی و سیاسی و به طور محدود تبلیغات بازرگانی مشاهده می­شود. تبلیغاتی که برخی شرکت­ها علیه اجناس قلابی تولید شده ارائه می­کنند، می­تواند نمونه­ی چنین تبلیغاتی باشد.

  • تاکتیک تبلیغات انتخابی

تبلیغات انتخابی یکی از تبلیغات جدی و پر دامنه در رسانه­ ی خبری است و در مراحل مختلف جمع­آوری، تولید و پخش خبر اتفاق می­افتد. با این تاکتیک می­توان شوک­های تبلیغاتی را به طور نامحسوسی برای مخاطبان هدف نشان داد. با تاکتیک انتخابی می­توان مطلبی را بدون حذف، نادیده گرفت یا ان را بی­اثر کرد. یا برعکس با ببزرگ­نمایی بخشی از واقعیت، از کاه، کوه ساخت. این تاکتیک گاهی برای توجیه ­های تبلیغاتی و برای جبران اشتباهات تبلیغاتی نیز استفاده می­شود. البته ناگفته نماند که گاهی در تبلیغات نظامی و سیاسی به طور نامحسوسی از آن استفاده می­شود.

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

مردم ایران به چه میزان به خدمات گوگل دسترسی دارند

مردم ایران به چه میزان به خدمات گوگل دسترسی دارند

به علت تحریم های به وجود آمده برای ایران مردم ایران تنها می توانند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *