خانه / بازاریابی / اصول و مفاهیم بازاریابی / تاکتیک­ های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول (بخش اول)

تاکتیک­ های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول (بخش اول)

این مرحله، اخرین مرحله­ی عمر محصول، قبل از مرگ آن است که اگر تاکتیک تبلیغات مناسب برای ان تدوین نشود، حتی منجر به مرگ تولید­کننده خواهد شد. از ویژگی­های مهم این مرحله، وجود ظرفیت مازا تولید، کاهش سود ناشی از تبلیغات و ورود محصول­های جایگزین با تبلیغات بی­نظیر به بازار است. اصول و مفاهیم بازاریابی  بسیار اهمیت دارد و برای ورود و ادامه حیات در بازار بسیار ضروری است

در این مرحله می­توان با اتخاذ تاکتیک­های تبلیغات خاص، مرگ محصول را به تعویق انداخته، یا خروج از آن، سازمان را از ورشکستگی نجات داد. حتی می­توان با چرخش از موقعیت کنونی به موقعیتی دیگر، صعود کرد. تاکتیک­های تبلیغات خاص، مرگ محصول را به تعویق انداخته، یا با خروج از آن، سازمان را از ورشستگی نجات داد. حتی می­توان با چرخش از موقعیت کنونی به موقعیتی دیگر، صعود کرد. تاکتیک­های تبلیغات این مرحله را می­توان در قالب چند استراتژی و تاکتیک زیر توضیح داد پس با مجله ایده پردازی همراه باشید تا تاکتیک­های تبلیغات مرحله­ ثبات و افول ( بخش اول) را برای شما بیان کنیم.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

 

  • تاکتیک تبلیغات سود نهایی (برداشت)

در این حالت باید با تبلیغات اوژانسی، برای افزایش حجم فروش و کاهش مؤثر هزینه­ها به بازار تبلیغات هجوم آورد. علاوه بر این باید سعی در به دست آوردن ته­مانده­های سود از طریق تبلیغات کرد. این تاکتیک تبلیغات مانند دوشیدن گاو شیرده قبل از بریدن سر آن است. یعنی آخرین سودهایی که می­توان از ان کسب کرد، برداشته می­شوند و آخرین نفس­های تبلیغاتی شرکت به صدا در­می­آید.

  • تاکتیک تبلیغات خروج از صنعت ( تبلیغات خداحافظی):

مانند ایران خودرو که از پیکان خداحافظی کرد. کاهش شدید انواع تبلیغ و سکوت تبلیغاتی از ویژگی­های این تاکتیک است. زیرا هدف، کنار کشیدن از تولید و ادامه حضور در بازار است.

  • تاکتیک تبلیغات حفظ

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

این تاکتیک تبلیغات، تنها برای بازارهای مبهم و شرایطی خاص که در آنها وضعیت بازار واضح نیست و نمی­توان تصمیم دیگری اتخاذ کرد، به کار می­رود. این تاکتیک تبلیغات با کاهش حاشیه­ی سود و با قیمت­گذاری بدون سود، برای حفظ نسبی سهم بازار و فروش همراه آن است. یعنی تنها با تبلیغاتی که هزینه-ها را پوشش دهد، اقدام به عرضه­ی محصول می-کند.

  • تاکتیک تبلیغات ادغام

در این تاکتیک تبلیغات، تولیدکنندگان باقی­مانده در صنعت، به عنوان شرکای تجاری، در کنار هم و با هدف پوشش­دهی ضعف­های یکدیگر و در نتیجه کاهش هزینه­های تولید، اقدام به ارائه­ی محصول و تبلیغات به صورت مشترک می­کنند تا هر یک سهمی مساوی یا متناسب با امکاناتشان، از بازار باقی­مانده دریافت دارند. در واقع نوعی تشریک مساعی برای استفاده­ی کامل از شرایط بازار و احیاناً ثبات در قیمت کالا، منجر به اتخاذ تاکتیک تبلیغات ادغام می­شود.

  • تاکتیک تبلیغات چرخش

در صورت وجود بازارهای توسعه نیافته، می­توان این رهیافت را برگزید و با تمرکز بر تبلیغات روی آنها و کسب سهم بازار، تاکتیک تبلیغات دوره­ی ثبات و افول را به تأخیر انداخت.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات

شاید بهترین تاکتیک تبلیغاتی این مرحله، رهیافت چرخش محصول است. با رسیدن چرخه­ی عمر محصول به انتهای مرحله­ی بلوغ، شرکت با تبلیغ، محصولی جدید برای جایگزنی با ارائه در بازار، معرفی می­کند. واضح است که یکی از الزامات غیر قابل گریز این تاکتیک تبلیغاتی، به کارگیری تحقیق و توسعه و تحقیقات تبلیغات و بازار و پویایی آنها در تمام مدت عمر محصول­ها است. سازمان­های کارآفرین و نوآور، در مرحله­ی بلوغ محصول­های خود، تبلیغ محصول­های جدید را به بازار عرضه می­کنند و هیچ­­گاه اجازه نمی­دهند که موقعیت سازمان­ها با ورود به مرحله­ی ثبات، به خطر بیفتد.

دیگر تاکتیک­ها و تکنیک­های تبلیغات مرتبط

در ادامه برخی دیگر از تاکتیک­ها و تکنیک­های تبلیغاتی معرفی می­شوند.

  • تاکتیک تبلیغات بد وبدتر

ویژگی این تاکتیک این است که شاید تبلیغات اتخاذشده نامطلوب باشد اما هر گزینه­ی دیگری برای تبلیغ نتیجه­ی به مراتب وخیم­تری را ایجاد خواهد کرد. گاهی در شرایط بحرانی، شرکتی به علت نداشتن بودجه­ی تبلیغاتی و نیروی متخصص، به ناچار به این تاکتیک رو می­آورد. با آن که تبلیغات خوبی نداشته است ولی از نبود و نداشتن تبلیغ بهتر است. در واقع این تاکتیک تبلیغات را می­توان تاکتیک انتخاب بین بد و بدتر دانست.

  • تاکتیک تبلیغات انتقال:

ویژگی این تاکتیک، نسبت دادن خصوصیات مثبت یا منفی یک فرد، پدیده، موضوع یا ارزش به دیگری است؛ با این هدف که طرف دوم را مقبول­تر یا بی­ارزش­تر کنیم. این تکنیک به طور کلی برای انتقال ستایش و سرزنش از یک عضو به عضو دیگر، به کار می­رود و واکنش احساسی مخاطبان را برمی­انگیزد. این تاکتیک در جوامع بین المللی برای تبلیغات نظامی و سیاسی و به طور محدود تبلیغات بازرگانی مشاهده می­شود. تبلیغاتی که برخی شرکت­ها علیه اجناس قلابی تولید شده ارائه می­کنند، می­تواند نمونه­ی چنین تبلیغاتی باشد.

  • تاکتیک تبلیغات انتخابی

تبلیغات انتخابی یکی از تبلیغات جدی و پر دامنه در رسانه­ ی خبری است و در مراحل مختلف جمع­آوری، تولید و پخش خبر اتفاق می­افتد. با این تاکتیک می­توان شوک­های تبلیغاتی را به طور نامحسوسی برای مخاطبان هدف نشان داد. با تاکتیک انتخابی می­توان مطلبی را بدون حذف، نادیده گرفت یا ان را بی­اثر کرد. یا برعکس با ببزرگ­نمایی بخشی از واقعیت، از کاه، کوه ساخت. این تاکتیک گاهی برای توجیه ­های تبلیغاتی و برای جبران اشتباهات تبلیغاتی نیز استفاده می­شود. البته ناگفته نماند که گاهی در تبلیغات نظامی و سیاسی به طور نامحسوسی از آن استفاده می­شود.

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

تاثیر تحریم های گوگل بر کسب و کار ایرانی

تاثیر تحریم های گوگل بر کسب و کار ایرانی

به دلیل مشکلات به وجود آمده برای ایران گوگل تحریم هایی را برای کسب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *