خانه / بازاریابی / اصول و مفاهیم بازاریابی / تاکتیک های تبلیغات مرحله ی ثبات و افول (بخش دوم)

تاکتیک های تبلیغات مرحله ی ثبات و افول (بخش دوم)

برای ورود به بازار و رقابت در عرصه های مختلف بازار ما نیازمند آشنایی و درک اصول و مفاهیم بازاریابی هستیم، درک این مفاهیم کمک بسیار موثری برای توسعه و پیشرفت کسب و کار و ایجاد تغییرات مناسب برای رقابت می باشد ، در این بخش از مجله ایده پردازی قصد دارییم تا تاکتیک های تبلیغات مرحله ی ثبات و افول ( بخش دوم) را برای شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات
 • تکنیک تبلیغات از قافله عقب نماندن و پیروزی حتمی:

از قافله عقب نماندن و پیروزی حتمی، یک نوع تاکتیک یا تکنیک تبلیغات است که با ایجاد جو تبلیغاتی تلاش می­کند مخاطب موردنظر را به اتخاذ همان عملکرد متقاعد کند که فرد دیگر اتخاذ می­کند که فرد دیگر اتخاذ می­کند. دو نمونه­ی زیر در این زیر مجموعه قرار می­گیرند:

 • به قافله پیوستن:

  این تکنیک، با تبلیغاتی خاص، خواسته­ی طبیعی مردم یا مخاطبان را برای قرار گرفتن در جبهه­ ی پیروز تقویت می­کند. این تکنیک برای متقاعد کردن مخاطب نسبت به مزیت محصول، خدمت یا فرد خاص است و مردم را نتقاعد می کند که با پیوستن به این جمعیت در جهت منافع و مصالح آنهاست.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات
 • پیروزی حتمی:

  در این نوع تبلیغات، از افرادی که بیش از این در قافله نبوده­ اند، دعوت می­شود به افرادی که پیش از این در مسیر پیروزی حتمی قرار گرفته­اند، ملحق می­شوند. و به افرادی که پیش از این تا حدودی در گروه یا قافله­ی پیروز قرار گرفته بودند، اطمینان داده می­شود که حضور آنها در این گروه بهترین تصمیم است. این تاکتیک تبلیغاتی از «آب گل­ آلود ماهی گرفتن» است که قبلاً از آن به عنوان تاکتیک یانکی نام بردیم و توضیح دادیم که بسیاری از شرکت­ها ناگهان از فرصت­هایی تبلیغاتی به نفع خود استفاده می­کنند و سودهای کلان بدست می­آورند. نمونه­ی خیلی ساده­ی آن، تبلیغات دو شرکت سایپا و ایران خودرو در کشور ما است. یا تبلیغات دو تولید کننده­ی نوشابه­ی پیسی و کوکاکولا نمونه­های ساده­ای از تبلیغات «از اب گل­الود ماهی گرفتن» است.

 • تاکتیک نفرت از مخالف:

در این تاکتیک تبلیغات یا تکنیک­هایی، این استدلال که یک ایده در میان گروه­هایی طرفدار دارد که منفور و مرعوب مخاطبان هستند – یا اینکه مورد احترام مخاطب مورد نظر نیستند – برای برانگیختن مخالفت مخاطب با ان ایده به کار می­رود. بدین ترتیب، اگر گروهی از سیاستی حمایت کند ولی آگاه شود که افراد نامطلوب و منفور نیز از این سیاست حمایت می­کنند، آنگاه اعضای گروه ممکن است تصمیم بگیرند موضع خود را تغییر بدهند. مانندتبلیغات شرکت رنو.

 • کلیت­های پرزرق و برق تبلیغات:

کلیت­های پررزق و برق تبلیغات، با واژگان خوشایند و مطلوب و به شدت دارای بار احساسی و به گونه­ای با مفاهیم و باورهای بسیار ارزشمند در ارتباط هستند؛ مفاهیم و باورهایی که بدون پشتوانه، دلیل یا اطلاعات، سندیت و اعتبار دارند. این کلیت­ها به احساساتی مانند عشق به وطن، صلح طلبی، آزادی، غرور ملی، افتخار و غیره متوسل می­شوند. تبلیغات پیشترفت­ های عمرانی و پزشکی و یا تبلیغات برای جنگ با دشمنان می­تواند نمونه­ی چنین تبلیغاتی باشد. این مفاهیم ممکن است با تغییر شرایط، کارایی به دست می­آورند یا اینکه آن را از دست بدهند. بنابراین انها باید پاسخگوی شرایط موجود باشند. عباراتی که در یک زمان مستلزم تداعی معانی خوشایندی هستند، ممکن است در زمانی دیگر، معانی نامطلوب و ناخوشایندی را ایجاد کنند. به ویژه اگر ساختار مرجع و منبع انها دستخوش تغییر شده باشد.

 • تاکتیک تبلیغات ابهام:

در این تاکتیک تبلیغات نه چندان درست، پیام­ها معمولاً مبهم هستند؛ به گونه­ای که ممکن است مخاطب تفاسیر گوناگونی داشته باشد. هدف از این کار قانع کردن مخاطب با استفاده از عبارات تعریف نشده است؛ بدون انکه اعتبار این عبارات تجزیه و تحلیل شود یا تلاشی برای تعیین جنبه­ی عقلایی یا کاربرد ااین عبارات صورت گیرد.

تاکتیک­ های تبلیغات
تاکتیک­ های تبلیغات
 • تاکتیک تبلیغات توجیه:

افراد یا گروه­ها ممکن است که از پیام­ها، شعارها و عنوان مطلوب برای منطقی و عقلانی جلوه دادن کارها یا باورهای سؤال برانگیز استفاده کنند. پیام­ها و عبارات تبلیغاتی مبهم و خوشایند اغلب برای توجیه چنین کارها و باورهایی به کار می­روند.

 • تاکتیک استناد به قدرت:

در این تاکتیک با تکنیک­های خاص، چهره­ های برجسته را برای حمایت از یک موضع فکری، محصول معین یا گونه­ای از عملکرد فرا می­خوانند. نمونه­ای این تبلیغات در تبلیغات نامزدهای مردمی و سیاسی مشاهده می­شود.

 • تاکتیک انحراف توجه:

انحراف توجه رایج­ترین تاکتیک تبلیغاتی رسانه­ های خبری است. انحراف توجه شکل پیچیده­ای از حذف است؛ زیرا هدف از انحراف توجه، متمرکز کردن توجه مخاطب بر موضوعات کم­اهمیت یا جزئی است تا با حذف موضوعات مهم­تر، توجه انها را از موضوعات مهم­تر دیگر منحرف کرد. موضوعات منحرف ­کننده معمولاً تمایلات اصلی مخاطب را تحریک می­کنند. انحراف توجه، جنجال جریان­ سازی رسانه­ هاست. جنجال­سازی خبری درباره­ ی ورشکستگی شرکت­ها یا شکست سیاسی برخی کشورها، نمونه-ای از انحراف توجه در تبلیغات است.

 • تکنیک ادعاها:

ادعاها، گفته­ها و پیام­های مثبتی هستند که به عنوان یک امر مسلم بیان می­شوند. ادعاها بیان­کننده­ ی این امر هستند که آنچه گفته می­شود، به قدری اشکار است که دلیل بیشتری نیاز ندارد. ادعا ممکن است واقعی یا غیر واقعی باشد.

تاکتیک تبلیغات پنهان و زیرکانه

تبلیغات مخفیانه تبلیغاتی است که برخی شرکت­ها به طور نامحسوس در برخی از امور غیر تبلیغاتی با هدف تبلیغات خود استفاده می­کنند. برای نمونه شاید سخنرانی مدیر عامل در یک جشن عروسی به منظور تبلیغ برای شرکت استفاده ­شود. یا شرکتی از پشت صحنه­ی سخنرانی رییس جمهور به طور مخفیانه برای تبلیغات خود استفاده کرده باشد.

تبلیغات جاسوسی مانند تبلیغات مخفیانه صورت می­گیرد. در آن، علاوه بر تبلیغات، قصد ضربه زدن به رقیب نیز وجود دارد.

تبلیغات زیرکانه انواع مختلفی دارد که می­توان به برخی از آنها اشاره کرد.

تبلیغات زیرکانه درونی: در این نوع تبلیغات سعی می­شود پیام­های تبلیغاتی به صورت کاملاً نامحسوس به مخاطبان رسانده شود. برای نمونه در یک برنامه تلوزیونی، به طور کاملاً نامحسوس برخی از تبلیغات یک محصول نشان داده شده بود.

تبلیغات زیرکانه بیرونی: در این نوع تبلیغات سعی می­شود پیام­ها و سناریوهای تبلیغاتی به طور واضح و آشکار، به طوری که فکر رقیب را منحرف کند، به مخاطبان رسانده ­شود. نمونه­ای از این نوع تبلیغات، تبلیغ برخی از گوشی­های همراه برروی سایت­های اینترنتی شرکت­های رقیب است.

 

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

مردم ایران به چه میزان به خدمات گوگل دسترسی دارند

مردم ایران به چه میزان به خدمات گوگل دسترسی دارند

به علت تحریم های به وجود آمده برای ایران مردم ایران تنها می توانند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *