خانه / تبلیغات / اصول و مفاهیم تبلیغات / تاکتیک های مدیریتی و بازرگانی در تبلیغات (بخش اول)

تاکتیک های مدیریتی و بازرگانی در تبلیغات (بخش اول)

داشتن برنامه مشخص در تبلیغات امری بدیهی و البته ضروری است که ارتباط مستقیم با برخورداری از دانش مدیریت و بازرگانی دارد. ما در این بخش از سری مقالات اصول و مفاهیم تبلیغات، قصد داریم تاکتیک های مدیریتی و بازرگانی در تبلیغات (بخش اول) را به شما آموزش دهیم؛ با مجله ایده پردازی همراه باشید.

تاکتیک های مدیریتی و بازرگانی در تبلیغات

تاکتیک تبلیغات پیرو

پیرو بودن به این معناست که سیستم تبلیغات و برنامه­ی تبلیغات اختراع و ابتکار دیگران است، اما به دلیل محیط و فرهنگ حاکم بر جامعه یا دلایل دیگر، تبلیغات شرکت به پیروی از آنها صورت می­پذیرد. فقط باید توجه داشت که پیروی به صورت مطلق نباشد اما مخاطبان پیشین این­گونه تبلیغ را به طرف خود جذب کند و لازم است در طراحی رسانه­ی پیام و سیستم­ها تبلیغات نوآوری­هایی جزئی ارائه شوند.

تاکتیک­های تبلیغات در مرحله‌­ی رشد

با معرفی محصول در بازار و جا افتادن ان بین مشتریان، محصول وارد مرحله­ی رشد عمر خود می­شود. در این مرحله، سه دسته تاکتیک تبلیغات می­توان در نظر گرفت:

  • حفظ سهم بازار
  • افزایش سهم بازار
  • تاکتیک تبلیغات توسعه بازار

شرکت­هایی موفق با تلفیق تاکتیک­های تبلیغات همخوان با توان بالقوه‌­ی خود، سودنهایی خود را افزایش می­دهند.

تاکتیک­های تبلیغات حفظ سهم بازار

برای حفظ بازار می­توان برخی از تاکتیک­ها و استراتژی­های زیر را تبلیغات دنبال کرد:

تاکتیک تبلیغات دفاع از موقعیت

در این تاکتیک تبلیغات، شرکت­ها با تکنیک­های تبلیغات خاص، ضمن افزایش رضایت و وفاداری مشتریان نسبت مشتریان نسبت به خود، با ارائه­ی تبلیغاتی، سهم بازار خود را حفظ می­ کنند. مانند تبلیغات شرکت مایکروسافت که برای حفظ بازار خود از تبلیغاتی بهره می­گیرد که شامل پیام­هایی است که از موقعیت خود به عنوان پیشرو در تولید برخی نرم­افزارها دفاع می­کند.

تاکتیک تبلیغات تهاجمی

با ورود دیگر شرکت­ها به صنعت، بعضی از شرکت­های توانمند در زمینه­ی تبلیغات می­توانند برای حفظ بازار خود از برخی از تاکتیک­ های تبلیغات تهاجمی زیر استفاده کنند:

تبلیغات مزیتی

این تبلیغ، برروی مزیت­های قیمتی وغیرقیمتی محصول صورت می­گیرد و با پیام­ها و ابزارهای تبلیغاتی خاص این مزیت­ها را به مخاطبان اعلام می ­کنند. در این روش، باید تبلیغاتی متمایز، تکنیکی ­تر و جذاب­ تر در مقایسه با شرکت­های رقیب، تهیه و اراده شود. برای نمونه شرکت هیوندای در یک اثر تبلیغی بی نظیر، توسط هواپیماهای در آسمان پیام­ ها و نشان­هایی از شرکت را تهیه کرد و به نمایش گذاشت. اتخاذ این تاکتیک تبلیغات، نیازمند صرف منابع مالی زیاد و در اختیار داشتن شیوه­های تبلیغی گیرا و مؤثر است. نمونه­‌ی این تاکتیک در ایران، تبلیغات مزیتی تهاجمی است که بانک­ها انجام می­ دهند و درصد سود خود را در تبلیغاتشان نشان می­دهند.

تبلیغات تهدیدی شرکت­‌ها

در این نوع تبلیغات با ابزارها و پیام­هایی اعلام می ­کنند که خط تولید جدیدی راه­اندازی شده است که قیمت را تحت تأثیر قرار خواهد داد تا رقیب جرأت ورود به صنعت را پیدا نکند. اصطلاحاً به این تاکتیک، تاکتیک تبلیغات بلوف ­می­گویند.

تاکتیک های مدیریتی و بازرگانی در تبلیغات

تاکتیک تبلیغات تمرکز

در صورت ورود تازه ­واردها به صنعت و ناتوانی شرکت در اتخاذ تاکتیک­های تبلیغات تهاجمی و دفاع از موفقیت، شرکت می­ تواند به جای حضور در تمام قسمت­ های بازار و تبلیغ تمامی محصول­ها و خدمات، به بخش خاصی به صورت ویژه بپردازد و تبلیغات خود را نیز روی آن متمرکز کند. البته اگر این تاکتیک تبلیغات با ظرافت­ های خاص انتخاب نشود یا وارد بازار خاصی شود که رقیبان پرقدرتی در ان فعالیت دارند و یا توان تولیدی شرکت پاسخگوی نیاز بازار خاص نباشند، یقیناً منجر به شکست خواهد شد.

درباره ی تیم تحریریه مجله ایده پردازی

مطلب پیشنهادی

منظور از الگوریتم شاهین

هدف استفاده از الگوریتم گورخر

کار این راه حل تدقیق و از دور خارج کردن فروشگاه‌های اینترنتی بی‌کیفیت ونا ارزشمند …

۲ دیدگاه

  1. سپاس مطلب بسیار خوبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *